Home #nebpreps Striv Sports to Produce 40 NSAA State Volleyball Games

Striv Sports to Produce 40 NSAA State Volleyball Games

5983
0
SHARE

We are excited to announce that Striv Sports will be producing 40 of the 46 games for the 2022 NSAA State Volleyball Tournament! (Congratulations to the 17 #strivschools that punched their ticket to state)

Whether your favorite teams are playing in the first round, second round, or the third place match—you can go to NFHS Network and watch all of the coverage!

Follow @StrivSports on Twitter to follow the action and see the work students are doing throughout the week.

The following games will be streamed by Striv and our talented student crews on the NFHS Network:

1st-Round Games at Pinnacle Bank Arena – Wednesday, November 2nd

Class A 

#1 Papio-LV South vs. #8 Marian @ 5:00 pm (PBA North Court)

#2 Lincoln SW vs. #7 Millard West @ 5:00 pm (PBA South Court)

#3 Westside vs. #6 Gretna @ 7:00 pm (PBA South Court)

#4 Papio-La Vista vs. #5 Lincoln East @ 7:00 pm (PBA North Court)

Class B

#1 Elkhorn North vs. #8 Northwest  @ 9:00 am (PBA North Court)

#2 Skutt Catholic vs. #7 Waverly @ 9:00 am (PBA South Court)

#3 Norris vs. #6 Sidney @ 11:00 am (PBA South Court)

#4 Bennington vs. #5 Seward @ 11:00 am (PBA North Court)

Class C1

#1 North Bend Central vs. #8 Adams Central @ 1:00 pm (PBA North Court)

#2 Minden vs.#7 DC West @ 1:00 pm (PBA South Court) 

#3 Grand Island CC vs. #6 Kearney Catholic @ 3:00 pm (PBA South Court)

#4 Malcolm vs. #5 Gothenburg @ 3:00 pm (PBA North Court)

1st-Round Games at Pinnacle Bank Arena – Thursday, November 3rd

Class C2

#1 Lincoln Lutheran #8 Bayard @ 5:00 pm (PBA North Court)

#2 Archbishop Bergan vs. #7 Clarkson/Leigh @ 5:00 pm (PBA South Court)

#3 Cross County vs. #6 Amherst @ 7:00 pm (PBA South Court)

#4 Oakland-Craig #5 Southwest @ 7:00 pm (PBA North Court)

Class D1

#1 Norfolk Catholic vs. #8 Nebraska Christian @ 1:00 pm (PBA North Court)

#2 Cambridge vs.#7 Cedar Catholic @ 1:00 pm (PBA South Court)

#3 Maywood-Hayes Center vs. #6 Meridian @ 3:00 pm (PBA South Court)

#4 BDS vs. #5 Sumner-Eddyville-Miller @ 3:00 pm (PBA North Court)

Class D2

#1 Howells-Dodge vs. #8 Stuart @ 9:00 am (PBA North Court)

#2 Overton vs. #7 St. Mary’s @ 9:00 am (PBA South Court)

#3 Humphrey St. Francis vs. #6 Falls City Sacred Heart @ 11:00 am (PBA South Court)

#4 Shelton vs. #5 Diller-Odell @ 11:00 am (PBA North Court)

Semifinal Games at Pinnacle Bank Arena – Friday, November 4th

Class A

#1 Papio-LV South vs. #4 Papio-La Vista @ 5:00 pm (PBA North Court)

#2 Lincoln SW  vs. #3 Westside @ 7:00 pm  (PBA North Court)

Class B 

#1 Elkhorn North vs. #4 Bennington @ 5:00 pm (PBA South Court)

#2 Skutt Catholic vs. #3 Norris @ 7:00 pm (PBA South Court)

Class C1  

#1 North Bend Central vs. #5 Gothenburg @ 1:00 pm (PBA North Court)

#2 Minden vs. #3 GICC @ 3:00 pm (PBA North Court) 

Class C2 

#1 Lincoln Lutheran vs. #4 Oakland-Craig @ 1:00 pm (PBA  South Court) 

# 2 Archbishop Bergan vs. #6 Amherst @ 3:00 pm (PBA South Court)

Class D1 

#1 Norfolk Catholic vs. #4 BDS @ 9:00 am (PBA South Court) 

#7 Cedar Catholic vs. Maywood-Hayes Center @ 11:00 am (PBA South Court) 

Class D2 

#1 Howells-Dodge vs. #4 Shelton @ 9:00 am (PBA North Court) 

#2 Overton vs. #3 Humphrey St. Francis @ 11:00 am (PBA North Court)

3rd Place Games at Lincoln North Star – Saturday, November 5th

Class C1

#1 North Bend Central v. #2 Minden @ 9:00 am (Lincoln North Star)

Class C2

#4 Oakland-Craig v. #6 Amherst @ 3:00 pm (Lincoln North Star)

Class D1

#3 Maywood-Hayes Center v. #4 BDS @ 1:00 pm (Lincoln North Star)

Class D2

#3 Humphrey St. Francis v. #4 Shelton @ 11:00 am (Lincoln North Star)

Be sure to tune in to Nebraska Public Media to watch Saturday’s Championships and follow NSAA for live postgame press conferences hosted by Eric Allgood!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here