Home #nebpreps 2024 NSAA Girls State Basketball

2024 NSAA Girls State Basketball

850
0
SHARE

The 2024 NSAA Girls State Basketball Championships start this Wednesday, February 28th! With the help of student-broadcast crews from across the state, Striv Sports will be streaming 22 games.

We will be broadcasting all Wednesday and Thursday games at Pinnacle Bank Arena, all Friday games at Bob Devaney Sports Center, and all 3rd Place games at Lincoln East on Saturday.

All Quarterfinal, Semifinal, & 3rd Place games will be able to watch on the NFHS Network and the Championships will be broadcasted by Nebraska Public Media

Download the all-class bracket below to stay up-to-date and click the button to go to the NSAA page on the NFHS Network.

Wednesday, February 28th — Pinnacle Bank Arena

Quarterfinals:
  • 9:00am — #1 Overton vs. #8 Paxton (D2) Overton 51-27
  • 10:45am —#4 Howells-Dodge vs. #5 Sandhills/Thedford (D2) Howells-Dodge 52-44
  • 1:30pm — #1 Millard West vs. #8 Omaha Central (A) Millard West 49-35
  • 3:15pm — #4 Millard North vs. #5 Lincoln North Star (A) Lincoln North Star 46-31
  • 6:00pm — #2 Lincoln Southwest vs. #7 Lincoln Southeast (A) Lincoln Southwest 58-56
  • 7:45pm — #3 Bellevue West vs. #6 PLV South (A) Bellevue West 48-39

Thursday, February 29th — Pinnacle Bank Arena

Quarterfinals:
  • 9:00am — #1 Pender vs. #8 Bancroft-Rosalie (D1) Pender 54-29
  • 10:45am — #4 St. Mary’s vs. #5 McCool Junction (D1) St. Mary’s 53-40
  • 1:30pm — #1 Omaha Skutt vs. #8 South Sioux City (B) Omaha Skutt 66-32
  • 3:15pm — #4 Gretna East vs. #5 Waverly (B) Gretna East 51-37
  • 6:00pm — #2 Elkhorn North vs. #7 Scottsbluff (B) Elkhorn North 63-44
  • 7:45pm — #3 Norris vs. #6 Beatrice (B) Beatrice 50-49

Friday, March 1st — Bob Devaney Sports Center

Semifinals:
  • 9:00am — #1 Pender vs. #4 St. Mary’s (D1) Pender 48-39
  • 10:45am — #2 GACC vs. #3 Southern Valley (D1) Southern Valley 34-29
  • 1:30pm — #1 Yutan vs. #5 Bishop Neumann (C2) Yutan 45-39
  • 3:15pm — #2 Crofton vs. #Elmwood-Murdock (C2) Crofton 51-28
  • 6:00pm — #1 Overton vs. #4 Howells-Dodge (D2) Overton 57-43
  • 7:45pm — #2 Falls City Sacred Heart vs. #3 Wynot (D2) Wynot 42-32

Saturday, March 2nd — Lincoln East High School

3rd Place Matches:
  • 9:00am — #5 Bishop Neumann vs. #3 Elmwood-Murdock (C2) Bishop Nuemann 61-59
  • 11:00am — #2 GACC vs. #4 St. Mary’s (D1) GACC 67-46
  • 1:00pm — #3 GICC vs. #4 Bridgeport (C1) Bridgeport 36-32
  • 3:00pm — #2 Falls City Sacred Heart vs. #4 Howells-Dodge (D2) Howells-Dodge 46-28

Stay tuned as we will be updating this blog with scores!

As always follow Striv Sports to keep up-to-date with all the action, and good luck to all #strivschools competing and streaming!