Home #nebpreps 2023 MUDECAS Basketball Tournament

2023 MUDECAS Basketball Tournament

2352
0

For the eighth straight year, Striv is excited to partner with the Johnson County Central Striv crew to broadcast the 3rd Place & Championship Games for the 2023 MUDECAS Basketball Tournament.

Here’s how to watch:

  • Online: striv.tv/mudecas
  • iOS & Android Mobile Apps: JCC Thunderbirds Live Stream
  • Roku & Fire TV: JCC Thunderbirds Live Stream

Click below for the full brackets (PDF)

2023 MUDECAS Basketball Tournament – Girls Bracket

2023 MUDECAS Basketball Tournament – Boys Bracket


2023 MUDECAS Basketball Tournament Schedule

Monday – Girls (Jan 9th, 2023)
Girls A Division (at Auditorium)

3:30 PM – Falls City Sacred Heart (3) def Diller-Odell (6), 49-69
5:00 PM – Bruning-Davenport/Shickley (2) def Southern (7), 61-27
6:30 PM – Johnson-Brock (1) def Freeman (8), 38-31
8:00 PM – Parkview Christian (4) def Sterling (5), 49-43

Girls B Division (at Beatrice Middle School)
4:00 PM – Exeter-Milligan (6) def Johnson County Central (3), 41-19
5:30 PM – Meridian (2) def Pawnee City (7), 57-15
7:00 PM – Lewiston (1) def Humboldt-Table Rock-Steinauer (8), 44-31
8:30 PM – Palmyra (4) def Tri County (5), 42-22

Tuesday – Boys (Jan 10th, 2023)
Boys A Division (at Auditorium)

3:30 PM – Palmyra (3) def Falls City Sacred Heart (6), 43-38
5:00 PM – Parkview Christian (2) def Southern (7), 73-55
6:30 PM – Freeman (1) def Johnson County Central (8), 56-41
8:00 PM – Tri County (4) def Johnson-Brock (5), 44-36

Boys B Division (at Beatrice Middle School)
4:00 PM – Bruning-Davenport/Shickley (3) def Humboldt-Table Rock-Steinauer (6), 58-21
5:30 PM – Diller-Odell (2) def Lewiston (7), 50-43
7:00 PM – Pawnee City (1) def Meridian (8), 57-29
8:30 PM – Exeter-Milligan (4) def Sterling (5), 50-36

Thursday – Girls & Boys Semifinals (Jan 12th, 2023)
A Division (at Auditorium)

3:30 PM – Girls A Semifinal – Falls City Sacred Heart vs BDS
5:00 PM – Girls A Semifinal – Johnson-Brock vs Parkview Christian
6:30 PM – Boys A Semifinal – Freeman vs Tri County
8:00 PM – Boys A Semifinal – Palmyra vs Parkview Christian

B Division (at Beatrice Middle School)
4:00 PM – Girls B Semifinal – Exeter-Milligan vs Meridian
5:30 PM – Girls B Semifinal – Lewiston vs Palmyra
7:00 PM – Boys B Semifinal – Pawnee City vs Exeter-Milligan
8:30 PM – Boys B Semifinal – BDS vs Diller-Odell

Friday – Girls Final Matches (Jan 13th, 2023)
3rd Place Matches At Auditorium

3:30 PM – Girls B 3rd Place Game
5:00 PM – Girls A 3rd Place Game

Championship Games At Auditorium
6:30 PM – Girls B Championship
8:15 PM – Girls A Championship

Consolation Games At Beatrice Middle School
4:00 PM – Tri County (5) vs Humboldt-Table Rock-Steinauer (8)
5:30 PM – Johnson County Central (3) vs Pawnee City (7)
7:00 PM – Freeman (8) vs Sterling (5)
8:30 PM – Diller-Odell (6) vs Southern (7)

Saturday – Boys Final Matches (Jan 14th, 2023)
Consolation Matches At Auditorium

11:45 AM – Boys A Consolation
1:15 PM – Boys A Consolation

Consolation Matches At Beatrice Middle School
11:45 AM – Boys B Consolation
1:15 PM – Boys B Consolation

3rd Place Matches At Auditorium
2:45 PM – Boys B 3rd Place Game
4:15 PM – Boys A 3rd Place Game

Championships Games At Auditorium
5:45 PM – Boys B Championship
7:30 PM – Boys A Championship