Home #nebpreps Striv Sports to Produce 40 State Volleyball Games

Striv Sports to Produce 40 State Volleyball Games

3271
0
SHARE

We are excited to announce that Striv Sports will be producing 40 of the 46 games for the 2023 NSAA State Volleyball Tournament! 

With the help of student broadcasters from across the state, we will be streaming all first round, second round, and third place games on the NFHS Network. NPM will be streaming the Championship on Saturday, November 4th.

Click on the games below to watch live and download the bracket to stay up-to-date on the tournament!

Wednesday, November 1st — Quarterfinals

Class A

#1 Papio-LV South vs. #8 Papio-LV — Papio-LV 3-1

#2 Lincoln SW vs. #7 Pius X  — Lincoln SW 3-0

#3 Lincoln East vs. #6 Bellevue West — Bellevue West 3-2

#4 Westside vs. #5 Grand Island — Westside 3-1

Class B

#1 Norris vs. #8 Scottsbluff — Norris 3-0

#2 Elkhorn North vs. #7 Seward — Elkhorn North 3-0

#3 Skutt Catholic vs. #6 Waverly — Omaha Skutt 3-1

#4 Bennington vs. #5 Gretna East — Bennington 3-0

Class C1

#1 Kearney Catholic vs. #8 Syracuse — Kearney Catholic 3-0

#2 Minden vs. #7 GICC — Minden 3-0

#3 Gothenburg vs. #6 Platteview — Gothenburg 3-2

#4 Malcolm vs. #5 Pierce — Pierce 3-2

Thursday, November 2nd — Quarterfinals

Class C2

#1 Lincoln Lutheran vs. #8 Summerland — Lincoln Lutheran 3-0

#2 Clarkson/Leigh vs. #7 Crofton — Clarkson/Leigh 3-0

#3 Oakland-Craig vs. #6 Humphrey/LHF — Oakland-Craig 3-0

#4 Yutan vs. #5 Elmwood-Murdock — Elmwood-Murdock 3-1

Class D1

#1 GACC vs. #8 Burwell — GACC 3-0

#2 Southwest vs. #7 EPPJ — EPPJ 3-2

#3 St. Mary’s vs. #6 SEM — SEM 3-2

#4 BDS vs. #5 Amherst — Amherst 3-1

Class D2

#1 Cambridge vs. #8 Shelton — Cambridge 3-1

#2 Overton vs. #7 Central Valley — Overton 3-0

#3 Meridian vs. #6 Stuart — Meridian 3-1

#4 Wallace vs. #5 Wynot — Wynot 3-0

Friday, November 3rd — Semifinals

Class A

#8 Papio-LV vs. #4 Westside — Papio-LV 3-0

#2 Lincoln SW vs. #6 Bellevue West — Lincoln SW 3-0

Class B

#1 Norris vs. #4 Bennington — Norris 3-2

#2 Elkhorn North vs. #3 Omaha Skutt — Omaha Skutt 3-0

Class C1

#1 Kearney Catholic vs. #5 Pierce — Kearney Catholic 3-2

#2 Minden vs. #3 Gothenburg — Minden 3-2

Class C2

#1 Lincoln Lutheran vs. #5 Elmwood-Murdock — Lincoln Lutheran 3-1

#2 Clarkson/Leigh vs. #3 Oakland-Craig — Clarkson/Leigh 3-0

Class D1

#1 GACC vs. #5 Amherst — Amherst 3-0

#7 EPPJ vs. # 6 SEM — SEM 3-0

Class D2

#1 Cambridge vs. #5 Wynot — Cambridge 3-1

#2 Overton vs. #3 Meridian — Overton 3-0

Saturday, November 4th — Third Place Games

Class C1

#3 Gothenburg vs. #5 Pierce — Gothenburg 3-2

Class C2

#3 Oakland-Craig vs. #5 Elmwood-Murdock — Elmwood-Murdock 3-1

Class D1

#1 GACC vs. #7 EPPJ — EPPJ 3-1

Class D2

#3 Meridian vs. #5 Wynot  — Wynot 3-1

Be sure to follow @StrivSports on Twitter/X to catch all the action and see the work students are doing throughout the week!