Home #nebpreps Early Look: State Girls Basketball

Early Look: State Girls Basketball

1288
0
SHARE
Celeste Cardona breaking the press against Morrill. Photo: Jenny Blatt

Official pairings now finalized after make-up games finished today in girls districts for the 2017 state tournament that begins Thursday in Lincoln. A quick glance.

CLASS A
Striv Schools in bold

All games Thursday at Pinnacle Bank Arena, Lincoln

No. 4 seed Lincoln Southwest (20-5) vs. No. 5 Millard West (17-7), 2 p.m.
No. 8 Kearney (17-8) vs. No. 1 Lincoln Northeast (23-2), 3:45
No. 7 Omaha Northwest (19-8) vs. No. 2 Millard South (23-3), 7:00
No. 6 Lincoln East (19-6) vs. No. 3 Lincoln Pius X (15-7), 8:45

CLASS B
Striv Schools in bold

Thursday at Pinnacle Bank Arena
No. 2 seed South Sioux City (23-2) vs. No. 7 seed Seward (18-6), 9 a.m.
No. 6 seed Elkhorn (19-4) vs. No. 3 seed York, 10:45 a.m.

Thursday at Devaney Center
No. 1 seed Elkhorn South (22-2) vs. No. 8 Gretna (18-6), 7 p.m
No. 4 seed Norris (17-6) vs. No. 5 Sidney (20-5), 8:45 p.m.

Class C-1
Striv Schools in bold

All games Thursday at Devaney Center, Lincoln

No. 3 seed Kearney Catholic (27-0) vs. No. 6 seed Malcolm (22-3), 9:00 a.m.
No. 2 seed Mitchell (23-1) vs. No. 7 seed Ord (21-4), 10:45 a.m.
No. 1 seed Lincoln Christian (23-1) vs. No. 8 seed Columbus Scotus (16-7), 2:00 p.m
No. 4 seed Louisville (23-2) vs. No. 5 seedBishop Neumann (20-3), 3:45 p.m.

Class C-2
Striv Schools in bold

All games Thursday at Lincoln North Star High School

No. 5 seed North Platte St. Pat’s (21-3) vs. No. 4 Ravenna (21-4), 2:00 p.m.
No. 8 seed Diller-Odell (20-4) vs. No. 1 seed Crofton (23-2), 3:45
No. 3 seed Howells-Dodge (22-3) vs. No. 6 seed Cambridge (20-3), 7:00
No. 2 seed Hastings St. Cecilia (17-6) vs. No. 7 seed Ponca (21-4), 8:45

Class D-1
Striv Schools in bold

All games Thursday at Lincoln Southwest High School

No. 1 seed West Point GACC (21-2) vs. No. 8 Meridian (20-6), 9:00 a.m.
No. 4 seed North Central (19-3) vs. No. 5 seed Elm Creek (23-2), 10:45
No. 7 seed Pender (18-8) vs. No. 2 seed Dundy County-Stratton (24-0), 2:00 p.m
No. 3 seed Heartland (21-4) vs. No. 6 seed Elgin/Pope John (19-4), 3:45

Class D-2
Striv Schools in bold

Thursday at Lincoln North Star High School
No. 4 seed Sandhills/Thedford (21-4) vs. No. 5 Exeter-Milligan (18-6), 9:00 a.m.
No. 1 seed Falls City Sacred Heart (24-1) vs. No. 8 seed Potter-Dix (20-3), 10:45

Thursday at Lincoln Southwest High School
No. 7 seed Spalding Academy (18-3) vs. No. 2 seed St. Mary’s (20-4), 7:00 p.m
No. 3 seed Wynot (19-4) vs. No. 6 seed Red Cloud (20-3), 8:45

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here