Home #nebpreps Early Look: State Boys Basketball

Early Look: State Boys Basketball

1597
0
SHARE
Winnebago's David Wingett, Jr. (50) and Omaha Central's Isaiah Poor Bear Chandler (44) battle for a rebound in a December game.

All district finals complete and now unofficial pairings for the 2017 Boys State Basketball Tournament which begins next Thursday in Lincoln. In all, 12 Striv Schools have advanced to the tournament.

A look at each class below.

Class A
Striv Schools in bold

All games Thursday at Pinnacle Bank Arena

1-seed Papillion LaVista (22-4) v 8-seed Millard South (13-11), 2:00 p.m.
4-seed Kearney (21-4) v 5-seed Omaha Central (19-5), 3:45
6-seed Norfolk (20-4) v 3-seed Creighton Prep, 7:00
7-seed Omaha South (18-6) v 2-seed Lincoln Pius (20-3), 8:45

Class B
Striv Schools in bold

Games Thursday at Pinnacle Bank Arena

4-seed Alliance (19-5) v 5-seed Platteview (21-4), 9:00 a.m.
1-seed Gretna (24-2) v 8-seed Bennington (15-10) 10:45

Games Thursday at Devaney Center

2-seed Scottsbluff (24-2) v 7-seed Crete (16-8), 7:00 p.m
6-seed Elkhorn South (18-6) v 3-seed Aurora (24-1), 8:45

Class C-1
Striv Schools in bold

All games Thursday at Devaney Center

1-seed Winnebago (26-2) v 8-seed Kearney Catholic (21-5), 9:00 a.m.
4-seed Gothenburg (25-2) v 5-seed Wahoo (20-5), 10:45
2-seed Bishop Neumann (23-2) v 7-seed O’Neill (23-2), 2:00 p.m
6-seed Boys Town (20-6) v 3-seed Columbus Scotus (23-2), 3:45

Class C-2
Striv Schools in bold

All games Thursday at Lincoln Southeast High School

8-seed Southwest 14-11 v 1-seed Hastings St. Cecilia (20-5), 2:00 p.m.
4-seed Amherst (23-3) v 5-seed Neligh-Oakdale (24-3), 3:45
2-seed Elmwood-Murdock (23-3) v 7-seed Oakland-Craig (16-7), 7:00
3-seed Ponca (24-4) v 6-seed Centennial (22-3), 8:45

Class D-1
Striv Schools in bold

All games Thursday at Lincoln East High School

3-seed Lutheran High Northeast (19-4) v 6-seed Heartland (14-8), 9:00 a.m.
2-seed Lourdes Central Catholic (21-5) v 7-seed Burwell (19-7), 10:45
8-seed Guardian Angels Central Catholic (14-13) v 1-seed Dundy County-Stratton (23-3), 2:00 p.m
4-seed BDS (20-4) v 5-seed Randolph (17-6), 3:45

Class D-2
Striv Schools in bold

Games Thursday at Lincoln Southeast High School

8-seed Garden County (17-6) v 1-seed Riverside (23-3), 9:00 a.m
4-seed Humphrey St. Francis (21-5) v 5-seed Mullen (24-2), 10:45

Games Thursday at Lincoln East High School

3-seed Mead (17-6) v 6-seed Wauneta-Palisade (19-6), 7:00 p.m.
2-seed Parkview Christian (21-4) v 7-seed Wynot (17-6), 8:45

0 comments